Na našom realitnom trhu sa možno stretnúť so širokým spektrom realitných podvodov. Od primitívnych (ako je falšovanie dokladov totožnosti alebo plnomocenstva) až po také, na ktoré sa nedá bez potrebných znalostí a dôkladnejšej analýzy prísť …
Ak predávajúci predloží „čistý“ list vlastníctva, ani zďaleka to ešte nemusí znamenať, že nehnuteľnosť netrpí žiadnymi (právnymi) vadami. Ak kupujúci takúto nehnuteľnosť kúpi, môže rátať s tým, že mu čoskoro na dvere zaklope cudzia osoba, ktorá sa predstaví ako vlastník. A ak mu kupujúci nehnuteľnosť (za ktorú podvodníkovi riadne zaplatil) dobrovoľne nevydá, bude k tomu donútený súdnym rozhodnutím.
Právo v týchto prípadoch ochraňuje pôvodného vlastníka. A tak dobromyseľnému kupujúcemu neostáva nič iné, ako vymáhať vrátenie kúpnej ceny od osoby, ktorej platila – teda od podvodníka, ktorý je častokrát už nezvestný alebo vo výkone trestu odňatia slobody. Netreba snáď ani dodávať, že šance na vymoženie sú minimálne.
Lektori z praxe zostavili typológiu realitných podvodov vrátate opatrení a postupov, ktoré je potrebné vykonať pred samotnou kúpou nehnuteľnosti. Tieto znalosti by mali súčasťou odbornej výbavy každého realitného sprostredkovateľa alebo osoby, ktorá pôsobí na realitnom trhu.
Téma realitná kriminalita je zároveň súčasťou základného odborného kurz – REALITNÝ MAKLÉR, ktorý odporúčame tým, ktorí má záujem vstúpiť na realitný trh. Kurz odporúčame aj tým, ktorí na trhu už pôsobia (makléri a pod.) a majú záujem prehĺbiť svoju odbornosť a získať tak konkurenčnú výhodu.
Tip, ako si ochrániť nehnuteľnosť pred podvodmi:
Máte nehnuteľnosť, na ktorú je ľahký prístup (pozemok, chata, rozostavaný RD) alebo máte nehnuteľnosť, ktorú prenajímate?
Viete, že takého nehnuteľnosti bývajú často terčom realitných podvodov? Podvodníci využijú, že k nehnuteľnosti majú ľahký prístup a predajú ju bez toho, aby ste o tom vedeli (na základe falošnej plnej moci alebo falošného občianskeho preukazu). Rozmohli sa v poslednom čase aj prípady, keď nájomca predal byt, ktorý si prenajímal.
Ako sa účinne obrániť ?
Keďže podstata týchto podvodov spočíva v prevode nehnuteľnosti na dobromyseľného kupujúceho (kupujúci netuší, že nehnuteľnosť nekupuje od skutočného vlastníka) ukázalo sa efektívne nehnuteľnosť aspoň „naoko“ zaťažiť právom tretej osoby (napr. záložným právom). Takúto nehnuteľnosť potom nemajú záujem kupujúci nadobudnúť. Veľmi účinné je pre tento prípad zaťažiť nehnuteľnosť záložným právom v prospech osoby z vášho blízkeho okolia. Záložné právo tak bude „svietiť“ na liste vlastníctva a o vašu nehnuteľnosť nebude mať žiaden kupujúcu záujem a teda nebude ani objektom záujmu podvodníkov (takú nehnuteľnosť by nevedeli predať).
Postup:
Krok 1. – uzavrite Zmluvu o pôžičke a zároveň zriadení záložného práva k nehnuteľnosti (ktorú chcete ochrániť) – záložné právo sa musí viazať na nejaký záväzok. Ten je v tomto prípade pôžička. Nie je podstatné, aká vysoká suma pôžičky to bude (môže byť aj len 100 eur) na liste vlastníctva sa výška pôžičky nezobrazuje.
Krok 2. Podajte návrh na zápis záložnej zmluvy do katastra nehnuteľností.
Ako vymazať ťarchu, ak budete chcieť nehnuteľnosť neskôr predať?
Postup je jednoduchý. Stačí katastru poslať tzv. „kvitanciu“, čo je potvrdenie veriteľa, že bola pôžička splatená. Na základe tohto potvrdenia kataster (bez poplatku) vymaže ťarchu na vašom liste vlastníctva.