1. Skok do realít rovnými (drahými) nohami!
Mnoho realitných podnikateľov začína tým, že na svoj štart zainvestuje veľký balík peňazí. Nepozná „pôdu“ a zakúpi si licenciu už existujúcej realitnej kancelárie (realitnej značky) a očakáva, že úvodné astronomické investície sa rýchlo vrátia. Omyl! Drahá kancelária v centre ani reklamou olepené autá vám peniaze nezarobia ! Neočakávajte, že vám poskytnú tajné informácie, ktoré vám zaručene zarobia „balík“, hoci vám to predajcovia týchto licencií určite budú tvrdiť. Ak očakávate, že sa začnú s vami deliť o svoj zisk „partneri“ rovnakej realitnej značky, ste tiež na veľkom omyle. Aj medzi nimi vládne silná rivalita. Ľahko sa môže stať, že po pár mesiacoch ostanete sklamaný a s finančnou stratou …
Rada:
Pokiaľ ste na realitnom trhu nováčik, odporúčam sa po určitú dobu vyhnúť kúpe cudzích realitných licencií (realitných značiek).
Zamestnajte sa alebo začnite spolupracovať v serióznej a preverenej realitnej kancelárii, kde získajte potrebnú prax. Ak máte podnikateľského ducha a aspoň trocha odvahy, pustite sa do samostatného podnikania a otvorte si vlastnú realitnú kanceláriu.
Za posledných 8 rokov sme zozbierali know-how a cenné informácie, ktoré treba mať a ovládať pre otvorenie a úspešné manažovanie vlastnej realitnej kancelárie. Zistili sme, že na úspešný štart netreba veľké počiatočné skúsenosti a vysoké investície.
Pozrieť kurz pre začínajúcich obchodníkov s realitami /realitných maklérov/ »
2. Nevzdelaní = menší zárobok
Ak platí, že vedomosti zarábajú, tak v realitách to platí dvojnásobne. Aj náš výskum z roku 2012 potvrdil, že znalosti priamoúmerne ovplyvňujú samotnú výšku príjmu realitného makléra. Preukázalo sa, že vzdelaný realitný sprostredkovateľ vie lepšie vyhodnotiť, na ktoré realitné obchody sa oplatí zamerať sa a naopak, ktoré predstavujú len stratu času. Dokáže lepšie „vycítiť“ a využiť obchodné príležitosti.
Na vlastné oči mám možnosť vidieť, aké obchody, resp. obchody v akej výške uskutočňujú „realiťáci“, ktorí na sebe pracujú a tí, ktorí sa len „naháňajú“ a nemajú čas pracovať na svojej odbornosti. Mnohým z nich poskytujem právne poradenstvo a na zmluvách vidím výšku ich provízií. V realitách určite neplatí veta, že „čím viac pracujem, tým viac zarobím“. Platí, čím odbornejší a profesionálnejší servis poskytujem klientom, tým sa moje zisky zvyšujú.
Je jedno či absolvujete niektorý z našich kurzov určený pre začiatočníkov alebo nadväzujúce odbornejšie kurzy alebo iný, konkurenčný kurz, prípadne si len kúpite literatúru v kníhkupectve. Získané informácie vám ušetria čas a ak ich využijete vo vhodnej chvíli, zarobia vám peniaze.
Odporúčam na začiatku dostať sa do obrazu najmä v týchto témach: fungovanie realitného trhu, postup pri predaji / prenájme nehnuteľnosti, realitný marketing, právo, kataster nehnuteľností, súvisiace daňové povinnosti, spôsoby financovania kúpy nehnuteľnosti, ale aj nekalé praktiky realitných kancelárií, aby ste vedeli, na čo si dať v praxi pozor.
Ak nemáte čas zúčastniť sa kurzu osobne, tieto informácie ponúkame aj „v kocke“, v rámci manuálu pre diaľkový (domáci) kurz Realitný obchod v praxi.
Rada:
Ak nemáte chuť alebo energiu odborne sa pripraviť na výkon svojho nového „povolania“ (alebo koníčku), potom ste vhodným kandidátom na nižší alebo len priemerný zárobok.
3. Pozor na “veľký” biznis
Hoci som bol svedkom toho, ako naši dvaja absolventi kurzu pre začínajúcich realiťákov dva mesiace po skončení kurzu zarobili sumu 125.000,- EUR (províziu získali za sprostredkovanie predaja veľkého pozemku), treba povedať, že je to skôr výnimočný jav.
Odporúčam držať sa v začiatkoch skôr “pri zemi”. Nevenujte sa hneď veľkým hoci lákavým obchodom. Pod veľkými obchodmi rozumiem napr. predaj veľkých objektov, zceľovanie pozemkov alebo premenu ornej pôdy na stavebné pozemky a ich rozpredaj a pod. Sú to síce finančne zaujímavé akcie, ale niekedy môže trvať dlhé mesiace až roky, kým z nich uvidíte peniaze na vašom účte.
Rada:
Na začiatku sa nevyhýbajte aj menším obchodom, ako napríklad sprostredkovaniu prenájmu garsónky hoci aj na predmestí. Zisk je síce menší, ale získané skúsenosti čoskoro zúročíte vo väčšom (a finančne zaujímavejšom) obchode.
4. Priveľká dôverčivosť
Je všeobecne známe, že realitný obchod láka rôzne osoby a nie vždy sú seriózne. Netreba sa čudovať. V realitách sa hýbu obrovské peniaze a provízia makléra môže predstavovať aj polročný príjem vysokoškolského učiteľa. Aj preto sa dá stretnúť pri spolupráci s klientmi či inými maklérmi s metódami, ktoré sú často aj za hranicou etiky.
Platí preto, aby ste si v realitnom biznise vždy overovali všetky informácie. Nie je vždy pravdou to, čo tvrdí klient alebo spolupracujúci realitný kolega.
5. “Nebojujte“ sám – obklopte sa kvalitnými ľuďmi
Neprofesionáli vo vašom okolí vás môžu obrať o čas, energiu, peniaze a dobré meno.
Začnite si budovať zázemie kvalitných spolupracujúcich ľudí. Nájdite si dobrého finančného poradcu (mnohí z nich sú ochotní podeliť sa o svoju províziu za sprostredkovanie úveru pre vášho klienta, takže ešte aj na tom môžete zarobiť), vo vašom tíme by nemal chýbať ani schopný advokát, ktorý by vám mal byť dispozícii vždy vtedy, keď ho potrebujete a ktorý si nebude účtovať privysoké sumy. Šikovný geodet sa tiež hodí, najmä ak sa zaoberáte pozemkami. Vytvorte si sieť spolupracujúcich realitných sprostredkovateľov (maklérov), s ktorými si budete vedieť “párovať” dopyt s ponukou.
JUDr. Mojmír Plavec
advokát a lektor
Slovenskej realitnej akadémie od r. 2006