Vo svojej praxi sa opakovane stretávam s názorom, že stavba postavená z nepálenej tehly je stavba nízkej hodnoty, nedokonalá, nehodná povšimnutia. Mnohí nepálenú tehlu, tzv. vaľok odmietajú.
Navzdory všetkému pokroku ešte aj dnes celá tretina ľudstva žije v domoch z nepálenej tehly.
Vo svete sa bežne stavajú aj niekoľkoposchodové objekty z nepálenej tehly a to aj vo vyspelých krajinách.
ǀ Ak potrebujete vyriešiť právny problém s nehnuteľnosťou, kliknite sem » Realitná klinika
V našich končinách sa v minulosti na výstavbu rodinných domov používala nepálená tehla takmer vo všetkých krajoch a tak dodnes stoja po celom Slovensku vaľkové domy. Mnohé z nich, žiaľ, noví majitelia búrajú. Snáď z nedostatku dostupných informácií, ale asi aj pod vplyvom práve v úvode spomínaných zakorenených predsudkov voči takýmto domom nepripúšťajú možnosť rekonštrukcie. Nahrádzajú starý vaľkový dom domom novým s presvedčením, že ten nový je rozhodne kvalitnejší. Mnohokrát však práve nový dom nedokáže poskytnúť svojim obyvateľom takú klímu, ktorá by sa vyrovnala klíme vo vaľkovom dome.
Ak patríte k tým, ktorí práve teraz stoja pred rozhodnutím, či búrať starý vaľkový dom alebo sa pustiť do jeho rekonštrukcie, skúste zvážiť nasledovné:
Správne rekonštruovaný vaľkový dom dokáže poskytnúť tak príjemné a zdraviu prospešné bývanie, s ktorým si nezadá mnohá novostavba.
Samozrejme, prvým krokom je posudok statika, ktorý prehodnotí, či je stavba po statickej stránke v poriadku.
Následná rekonštrukcia si vyžaduje skúseného odborníka, ktorý vie, ako tieto staré domy fungovali a neurobí chybu pri výbere materiálov, ktoré by vlastnosti hlinenej stavby znegovali. Na vaľkovú stavbu je potrebné zvoliť správny typ omietky, správny materiál na podlahy a stropy, prípadnú nadmernú vlhkosť odviesť drenážou.
Stavba z nepálených tehál má celý rad vlastností, ktoré v konečnom dôsledku veľmi priaznivo vplývajú na naše zdravie:
• hlinené steny dýchajú, to znamená, že vedia absorbovať a naspäť uvoľniť veľký objem vzdušnej vlhkosti. Pritom na nich táto vlhkosť nezanecháva žiadne viditeľné stopy a nepoškodzuje ich.
• V interiéri hlinenej stavby sa udržiava primeraná, príjemná vlhkosť ovzdušia. V kúpeľni hlineného domu sa nezahmlievajú okná ani zrkadlá.
• Hlinená stavba má vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti. Pohlcuje zvuk a dom je ,,tichší“.
• Dokáže filtrovať prach a absorbuje škodlivé látky.
• Do hlinenej steny sa ľahko vŕta a seká.
• Hlinená stavba priaznivo vplýva na našu psychiku.
• Má akumulačné vlastnosti. V letných horúcich mesiacoch uchováva príjemnú sviežu klímu a v zimných studených mesiacoch dobre udržiava naakumulované teplo.
• Hlina je dostatočne pevný a trvácny materiál. Správne postavené a udržiavané hlinené stavby tu stoja už viac ako 100 rokov. O ich životnosti teda nemáme dôvod pochybovať.
• Hlina je materiál, ktorý sa bez zvyškov dá recyklovať a pritom nedochádza k jej degradácii. Odparovaním vody stvrdne až na „betón“ a opätovným pridaním vody sa dá kedykoľvek znovu tvarovať.
• Hlina je materiál šetrný k prírode a k človeku. Dobre sa znáša s inými prírodnými materiálmi. Je napríklad vynikajúcim konzervátorom dreva.
Nie, milí čitatelia, nie je mojím úmyslom dehonestovať iné stavebné materiály a rešpektujem skutočnosť, že každý má právo vlastnej voľby podľa svojich potrieb, schopností a v neposlednom rade podľa svojho vkusu. Chcem vás len inšpirovať, aby ste sa zamysleli prv, než padne rozhodnutie, čo so starým hlineným domom.
Lukáš Cakóci
realitná kancelária ROCA
www.domnaslovensku.sk